Ahh Zeus, ahh… :)

Zeus, Pandora’ya evlilik hediyesi olarak Toprak’tan yapılmış çömlek tarzı bir kavanoz hediye eder ama bu kavanoz asla açılmamalıdır. Bir süre sonra merakına yenilen Pandora kavanozu açar ve içindeki tüm kötülükler dünyaya yayılır. Ancak son anda kapatır, bu da insanların içindeki umuttur. Kötülüğün yayılmamış olması umudu…

İçinde insani duyguların olduğu her yerde ne yazık ki kötülükler ve iyilikler hep mevcuttur. Benliğimizde arkalara saklamaya çalıştığımız kontrol altında tuttuğumuz kimi gerçekler su üstüne çıkar zaman zaman. Anne, çocuk ve kardeş ilişkilerinin yıllar geçtikçe insanın kendi yaşamlarından uzağa düştüğünü gördüm filmde. Yaşlanınca çocuklaşmanın, çocukların büyüdükçe hayata yetişememe derdi ile günümüz yaşamında maneviyatlarındaki azalmanın çarpıcı anlatımını izledim.

Pek çok sahnesinde göz yaşlarıma hakim olamadım, belki de kendi yaşlılığımı düşündüm ya da aile büyüklerinin yaş almış hallerini. Çok uzakmış gibi gelen gerçekler ile yüzleşme, kaybedişler ve sona doğru adım atışlar belki de.

Eminim ki kendinizden ve yaşamınızdan çok şey bulacaksınız. Bu çok başarılı dram’ın yönetmeni Yeşim Ustaoğlu filmini böyle tanımlamış:

Pandoranın Kutusu bir yabancılaşma, yalnızlaşma hikâyesi… Herkesin kendini bir şekilde içinde bulabileceği, gelişmiş ya da gelişmekte olan, kapitalizm ve modernlikten nasibini almış bütün toplumlardaki bireylerin sıkışılmışlığı anlatılıyor. İnsanlık hallerinin kimi ironik kimi hüzünlü bir dille anlatıldığı, orta sınıf ahlakı üstüne kurulu dokunaklı bir hikâye…

Yitirilen idealler ve sinsice yerini alan konformizm; gerçeklikten kopmalar, ön yargılar, böylece her an çatırdamaya hazır iki yüzlü aile anlayışı, ve bunun yarattığı bunalımlar, kaçışlar, nihilizm, sınıfsal farklılıklar, iğreti ilişkiler, iletişimsizlik, suçluluk, korkular, yapayalnızlık, kısaca insana dair her şey Pandoranın Kutusu’nda saklı.

2008 yılı yapımı film, SAN SEBASTIAN Film Festivalinden En iyi film ve En iyi Kadın oyuncu ödülleri ile dönmüş.

Hüzün ve yüzleşme arayanlar kaçırmasın derim.

Bir de mendil alın lütfen yanınıza…

İyi seyirler :)